top of page

Uważny spacer - jak w prosty sposób nauczyć się bycia tu i teraz

Czym jest spacer uważności?


Uważny spacer jest poniekąd formą medytacji i wspaniałą nauką bycia tu i teraz. Podczas takiego spaceru bowiem, doświadczamy danego momentu wszystkimi naszymi zmysłami. Nie zatapiamy się w myślach, tylko jesteśmy uważnymi obserwatorami. Obserwujemy to co jest wkoło nas, wsłuchujemy się w dźwięki, czujemy zapachy, dotykamy. Jesteśmy tylko w tej jednej chwili jaką jest chwila obecna. I delektujemy się nią. Obserwujemy latające ptaki. Przyglądamy się chmurom. Czujemy podmuch wiatru czy promienie słońca.Szukasz sposobu na stres?

Wśród najskuteczniejszych metod na tres są codzienne spacery, które eksperci zalecają łączyć z medytacją. Zdaniem naukowców dzięki uważnym spacerom jesteśmy w stanie realnie odczuć wewnętrzny spokój. Dlaczego to połączenie może być wyjątkowe dla naszego organizmu?


Kontakt z naturą ma pozytywny wpływ na samopoczucie, obniżenie poziomu stresu oraz wspomaga skupienie i kreatywność. Uważne spacerowanie odpręża ciało i uspokaja rozbiegany umysł, polepsza koncentrację, zwiększa zmysłowe doznania.Jak spacerować uważnie?


Bądź obserwatorem - spacerując zauważaj otoczenie, zauważ niebo, drzewa. Przyjrzyj się detalom, kolorom, kształtom. Wsłuchaj się w dźwięki płynące z otoczenia - śpiew ptaków, szum liści. Przyglądaj się sobie, najpierw zacznij od doznań płynących z twojego ciała, jak to jest chodzić, stawiać kroki? Czy powierzchnia po której chodzisz jest twarda i ubita czy miękka? Jakie zapachy czujesz? Czym pachnie twój spacer? Przyjęcie pozycji obserwatora jest podstawą uważności. Dzięki temu możemy zyskać inną, szerszą i bardziej życzliwą perspektywę wobec siebie i świata, dzięki temu też, możemy zacząć rozwijać naszą świadomość, a świadomość to pierwszy, ważny krok do zmiany. Taka postawa pozwala też uspokoić swój umysł i ciało.

Comments


3D6A3804.jpg

Cześć! Cieszę się,
że tu jesteś 

Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś wartościowego dla siebie

zostaw swój email żeby nie przegapić nowych postów

Dziękuje za subskrybcję

  • Instagram
bottom of page