top of page

MOC ODDYCHANIA

Ostatnio coraz częściej mów się o tym jak ważny jest świadomy oddech, nie bez powodu...

Gdy przychodzimy na świat bierzemy wdech, wdech rozpoczyna nasze życie. Oddech towarzyszy nam od zawsze, podczas każdej czynności życiowej - aż do śmierci - zaczyna i kończy nasze życie - przychodzi więc naturalnie. Oddechem możemy wpływać na życie i samopoczucie. Oddech napędza procesy życiowe, które ożywiają nasze ciało fizyczne jak i energetyczne. Oddech reguluje nasze zmysły i sposób, w jaki postrzegamy, myślimy i działamy.


Czego dowiesz się z tego wpisu?

 • Czym jest prana i pranajama - czyli energia życiowa i oddech

 • Poznasz korzyści z świadomego oddychania

 • Dlaczego praca z praną / techniki oddechowe są tak ważne

 • Jak uzyskać więcej energii życiowej

 • Na końcu czeka Cię jedno ćwiczenie oddechowe


Zaczynamy 🙂
Czym jest Prana?

Starożytne teksty jogiczne mowią, że jest to subtelna energia znana jako prana. Nie jest to energia fizyczna - prana jest zupełnie inna niż impulsy elektryczne w twoim układzie nerwowym - prana przepływa przez ciało i manifestuje się poprzez oddech. Zmieniając oddech, możesz kierować tą siłą życiową.

Sanskryckie słowo prana jest zwykle tłumaczone jako "żywotne powietrze", "siła życiowa" lub "energia życiowa"W prądach wschodnich Prana znana jest również jako Chi, Tai Chi, Qi Gong czy Reiki. Energia prany przepływa przez twoje ciało subtelnymi kanałami energetycznymi. Aby twoje ciało było zdrowe, konieczny jest niezakłócony przepływ prany. Zrozumienie Prany i jej działania jest niezwykle ważne, jeśli myślisz o praktykowaniu jogi. Jest to jeden z tych dodatkowych wymiarów, który uświadamia, że joga to coś więcej niż tylko fizyczne pozy.


Praca z energią prany to starożytne techniki oddychania jogicznego w celu zwiększenia energii siły życiowej


Jesteśmy czymś więcej niż tylko ciałem fizycznym

Kiedy myślimy o pozycjach jogi, często myślimy tylko o naszym ciele fizycznym. Chcemy stać się silniejsi i uzyskać lepszą wytrzymałość oraz gibkość, identyfikujemy się z naszymi ciałami fizycznymi bo ciało jest namacalne, możemy je poczuć. Jednak pod tą grubą warstwą skóry, mięśni i kości mamy subtelne ciało energetyczne - osobiście bardzo lubię określenie, że ciało jest domem naszej duszy. Dlatego powinnismy dbać o jedno i drugie.


Możesz nie być tego świadomy/a, ale cały czas otrzymujesz i oddychasz energią - z jedzenia, które jesz, wody, którą pijesz, ze światła słonecznego i powietrza, którym oddychasz, oraz z ludzi wokół ciebie. Rozdajesz ją też innym. Zazwyczaj jest to nieświadoma wymiana energii. Jeśli źle się czujesz, a przyjaciółka kładzie rękę na twoim czole, przekazuje ci swoją energię poprzez swoje współczucie. Jeśli twoje ciało jest zdrowe i pełne witalności, naturalnie wpływasz na otoczenie w pozytywny sposób, świadomie lub nieświadomie. Ludzie lubią być z tobą, ponieważ czują się ożywieni spotkaniem. Ale kiedy czujesz się przygnębiony lub pozbawiony pozytywnej energii, inni mogą uznać twoją obecność za wyczerpującą emocjonalnie. Ćwicząc poniższą technikę oddychania pranajamy, możesz zacząć świadomie ukierunkowywać swoją energię, aby stać się istotną pozytywną z którą ludzie chcą przebywać.

Tak jak krew przepływa przez naczynia krwionośne, tak Prana przepływa przez tzw. Nadi czyli "kanał", "przepływ". Mówi się, że w organizmie człowieka znajduje się około 72 tys. nadi których nie widać gołym okiem. Nie są to struktury fizyczne, ale szlaki energetyczne. Jeśli jemy dużo i źle, niewiele się poruszamy, nasze naczynia krwionośne mogą się zatkać, a krew może płynąć gorzej przez ciało. To samo może się zdarzyć z twoją energią życiową. Gdy mamy pewne napięcia w ciele, czy blizny emocjonalne, pojawiają się blokady i nasza siła życiowa - prana jest zakłócona, mamy mniej mocy i chęci co życia. (Depresja) Dlaczego praca z praną jest ważna?

Usuwając jak najwięcej blokad w ciele, Prana może lepiej przepływać przez nasze ciało. Im mniej blokad i im więcej Prany, tym jesteś bardziej witalny, silniejszy i zdrowszy. A zatem tak naprawdę mamy darmowe narzędzie do pracy ze sobą i swoim samopoczuciem.


„ regularne praktykowanie technik oddychania to potężny sposób na budowanie energii siły życiowej w organizmie, którą można wykorzystać do leczenia i głębokiego odmładzania komórek.”

Jak możemy pozwolić Pranie swobodnie płynąć i uzyskać więcej energii życiowej?


Nadal tam jesteś? Czy rozumiesz, co zostało wyjaśnione powyżej?

Jeśli nie, możesz zadawać pytania w sekcji komentarzy poniżej tego artykułu.

Na pytanie "Czym jest Prana?" mamy teraz odpowiedź. Krótko mówiąc - jest to Energia życiowa.

Chcesz zwiększyć swoją energię życiową? Ufam ze tak. Można to zrobić poprzez ćwiczenia oddechowe. Idziemy dalej... Zastanawiasz się jak poprzez oddech można wpływać na swoje samopoczucie? Oddech to wspaniałe i bezpłatne narzędzie, ale ISTNIEJE RÓŻNICA POMIĘDZY ZWYKŁYM ODDYCHANIEM A ODDYCHANIEM ŚWIADOMYM! Zajęcia jogi nie są kompletne bez oddychania. Aby to zrobić, musisz czuć więcej niż tylko swoje ciało fizyczne. Twoje uczucie musi stać się bardziej subtelne, abyś mógł poczuć i kierować Praną. Im więcej ćwiczysz, tym lepiej to poczujesz.


Pranayama - "Yama" oznacza "kontrolę" chodzi o kontrole nad oddechem lub "sterowanie". Czyli mówimy o świadomy oddechu. W momencie, kiedy oddychamy świadome zwiększamy naszą energie życiową.


Korzyści z świadomego oddychania:

 • Więcej energii

 • redukuje kortyzolu we krwi i stres oksydacyjny

 • poprawia sen

 • szybsza regeneracja

 • zwiększa wydajność fizyczną

 • zwiększa świadomość i samopoznanie

 • uwolnienie traum i zablokowanych emocji

 • przywraca równowagę systemu hormonalnego

 • poprawia kreatywność

Prana i czakry

Czakry są niejako epicentrum systemu energetycznego. A gdy w pewnym obszarze jest wiele blokad, czakra jest niezrównoważona. Energia życiowa nie może tam płynąć prawidłowo. Weźmy na przykład miłość. Miłość związana jest z czwarta czarą - czakrą serca. Na przykład, jeśli ktoś miał złe dzieciństwo z brakiem miłości, istnieje duża szansa, że będzie miał tam uszkodzenia emocjonalne. Energia nie może dobrze płynąć, a ponieważ ta czakra jest gorzej rozwinięta, często ma również trudności z wyrażaniem miłości i okazywaniem współczucia. Dzieje się tak dlatego, że jego związek z miłością bardzo różni się od osoby, która była kochana i wie, co tak naprawdę oznacza miłość. Często widać to w fizycznej postawie. Klatka piersiowa jest zamknięta- ramiona do przodu, głowa w dół itp. (Garb) Postawa, w której serce chroni się przed światem zewnętrznym, by nie można było go jeszcze bardziej zranić. (Nie bez powodu wybrałam akurat taki przykład - jest to mój osobisty przykład) Tak więc w tym przypadku płynie tu niewiele energii życiowej, a system energetyczny jest niezrównoważony w tym obszarze. Prana nie może tu dobrze płynąć, a to dlatego, że masz pewne nastawienie i widzisz świat w określony sposób. Czakry można porównać z soczewkami obiektywu w aparacie. Im brudniejszy obiektyw, tym mniej kolorowy widzisz świat. Tak więc sposób, w jaki energia życiowa przepływa przez twoje ciało, wpływa na twój światopogląd. Dzięki jodze możemy ponownie wyczyścić obiektyw i widzieć świat w kolorowych barwach.Prana i joga

Wracając do powyższego przykładu z zablokowaną czakrą serca i dolegliwościami fizycznymi z tą blokadą związanymi - dobrą opcją na wyrównanie przepływu prany będzie wykonywanie wygięć do tylu, czyli pozycji w których otwieramy klatkę piersiową np. mostek, pozycja wielbłąda, kobry czy wschodzącego księżyca. Na początku może to być bardzo niewygodne, ponieważ jesteś przyzwyczajona do ochrony serca ramionami. Dlatego zawsze zaczynamy powoli. Otwieranie czakr i próba powiększenia Prany w tym obszarze spowoduje więcej frustracji i nierównowagi tylko wtedy, gdy nie będziesz gotowa. Spokojnie, wdech - wydech, krok po kroku i pod dobrym okiem kogoś, kto wie, co robi. Nigdy też nie skupiaj się tylko na jednej czakrze. Upewnij się, że twoja energia może prawidłowo płynąć we wszystkich miejscach. Ważne jest aby zaczynać od podstawy - czyli samego dołu. Równowaga jest kluczowa. Podchodzimy do swojego ciała z szacunkiem i łagodnością 🙌🏼NA SAM KONIEC MAM DLA CIEBIE ĆWICZENIE ODDECHOWE


- Ćwiczenie - jogiczna technika oddechowa

Zacznij od znalezienia wygodnej pozycji siedzącej, najlepiej ze skrzyżowanymi nogami. Tak żeby kręgosłup był wyprostowany - jest to kluczowe dla przepływu energii. Odsuń ramiona od uszu, unieś delikatnie mostek by pozwolić klatce piersiowej swobodnie poruszać się podczas oddychania.


1. Oddychaj chwile naturalnie przez nos. Ręce połóż na kolanach lub na sercu i daj sobie chwile na to aby połączyć się ze sobą. Zobacz jak się dzisiaj czujesz.

2. Wdychaj powierzę głęboko przez nos, wciągnij jak najwięcej prany/powietrza do płuc ale zrob to możliwie delikatnie.

3. Gdy płuca są pełne, wstrzymaj oddech, tak długo, jak jest to wygodne (możesz policzyć do trzech) Zamknij oczy i przenieś swoją uwagę do punktu między brwiami. Wizualizuj energię, którą wdychasz, tworząc kulę jasnego, światła pośrodku czoła i/lub w sercu.

4. Delikatnie wypuść powietrze przez nos lub usta - jak czujesz. Podczas wydechu obserwuj, jak cała negatywna energia opuszcza Twoje ciało a z wdechem wypełnia Cię światło i spokój, który Cię ożywia.

Zacznij od jednego oddechu i stopniowo buduj do 10.


Jak się teraz czujesz? Być może zakręci się się w głowie, bo mózg dostanie więcej tlenu niż zazwyczaj - jeśli nie praktykujesz świadomego oddechu. Wtedy możesz się położyć i chwile pobyć w tym. Później wróć do swoich obowiązków. Jeśli chodzi o same techniki oddechowe to jest ich naprawdę bardzo wiele. Daj mi znać w komentarzu czy praktykujesz oddychanie i jakie znasz techniki oddechowe ☺️🫁🧠 Polecam również ćwiczenia oddechowe prowadzone od www.chodznaslowko.com oraz ich kanał na You Tube - jesli nie znasz koniecznie spradź https://youtu.be/o5UcGzgDQPE


留言


3D6A3804.jpg

Cześć! Cieszę się,
że tu jesteś 

Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś wartościowego dla siebie

zostaw swój email żeby nie przegapić nowych postów

Dziękuje za subskrybcję

 • Instagram
bottom of page